Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Páteční koktejl je týdenní souhrn toho nejzajímavějšího o mikromobilitě, městské mobilitě, kolech, ekolech a všem co s tím může souviset. Nic nestojí, stačí si přihlásit odběr

Bolt se zavazuje k uhlíkově negativnímu provozu elektrických koloběžek do konce roku 2020 (TZ)

  • Přední evropská přepravní platforma Bolt oznámila plány na dosažení uhlíkové negativity provozu sdílených koloběžek do konce tohoto roku.
  • Bolt v současné době provozuje elektrické koloběžky ve 14 zemích a 42 městech po celém světě. V České republice je mohou lidé používat v Olomouci a Boskovicích. Cílem do konce roku je počet měst, kde tato služba bude dostupná, dále navýšit.
  • U na míru vyrobeného modelu koloběžky se počítá s životností až v délce pěti let. Na jeho konstrukci bylo v porovnání s jinými modely využito výrazně méně plastů.

Přední evropská přepravní platforma Bolt dnes oznámila svůj záměr stát se do konce roku klimaticky pozitivní v oblasti provozu sdílených koloběžek. Bolt plánuje z atmosféry odstranit více oxidů uhlíku, než kolik do ní při jejich výrobě a údržbě vypustí. Aby toho dosáhla, zaměří se na:

  • Zajištění udržitelného produkčního řetězce pro koloběžky, které jsou postaveny podle návrhu interního firemního týmu s cílem snížit množství odpadu a dosáhnout nejnižších nákladů na produkci a provoz sdílených koloběžek.
  • Návrh a provoz nejefektivnějšího systému pro provoz sdílených koloběžek na trhu, který bude využívat obnovitelných zdrojů energie a bude optimalizovat každou část dodavatelského řetězce.
  • Sdílení dat s městy, ve kterých působí a udržování partnerství s nimi s cílem napomoci vytvořit ekologičtější systém městské dopravy.
  • Podporu projektů, které kompenzují emise CO2 a rozsáhlejší využití obnovitelných zdrojů energie.

Bolt v současné chvíli nabízí odvoz auty v 35 zemích a elektrické koloběžky ve 14 státech po celém světě včetně České republiky. Do konce roku by chtěla sdílené koloběžky nabídnout ve 45 městech. Bolt spustí program na kompenzaci uhlíkových emisí v oblasti mikromobility do konce letošního roku. Konkrétně se bude jednat o podporu projektů a partnerství po celém světě s cílem odstranit CO2 z atmosféry. Bolt má v plánu podpořit projekty z oblasti zalesňování a výroby elektřiny ze slunečního svitu a větru.

Ve městech, ve kterých jsou přes aplikaci k dispozici jak auta, tak elektrické koloběžky, Bolt motivuje uživatele, aby více využívali řešení z oblasti mikromobility. V aplikaci je stávajícím uživatelům doporučováno, aby začali jezdit na koloběžkách a pro placení za jízdy s nimi využívali cenově zvýhodněné předplatné.

Nedávná studie Boltu ukázala, že 9 % aktivních uživatelů aplikace nahradilo jízdy autem koloběžkami. Dále z ní vyplynulo, že 70 % cest na koloběžkách připadá na dojíždění a téměř 40 % jízd končí v blízkosti zastávek MHD. Interní data Boltu tedy ukazují, že elektrické koloběžky jsou využívány jako dopravní řešení pro první nebo poslední míli a pomáhají tedy bojovat s dopravními zácpami ve městech.

Koloběžky od Boltu jsou zkonstruovány podle návrhu interního týmu. Při jejich návrhu byl důraz kladen na to, aby byly lehké a snadno recyklovatelné. Jejich životnost je odhadována na pět let. Výroba probíhá v souladu s normami ISO a dalšími rozšířenými průmyslovými standardy. Koloběžka je sestavena z materiálů, které se dají plně recyklovat. Na každém trhu Bolt využívá vlastních týmů mechaniků, kteří se starají o údržbu, opravy a recyklaci. Bolt se zavazuje k zajištění toho, že celý produkční řetězec bude udržitelný, přičemž v jeho rámci dojde ke snížení množství odpadu produkovaného při výrobě a údržbě koloběžek na nejnižší možnou úroveň.

Svým závazkem dosáhnout uhlíkově negativního fungování do konce roku 2020 chce Bolt posílit svou roli partnera měst, kterým pomáhá doplnit jejich dopravní řešení službami z oblasti mikromobility.

“V Boltu bereme klimatickou změnu vážně a rozhodli jsme se převzít zodpovědnost za dopad našich aktivit na životní prostředí. Proto chceme do konce roku dosáhnout klimaticky pozitivního fungování sdílených koloběžek. Řešení z oblasti mikromobility nabízí městům a jednotlivcům, kteří chtějí minimalizovat svou uhlíkovou stopu, možnost pohybovat se po městě ekologicky,” říká Martin Villig, spoluzakladatel a viceprezident Boltu pro udržitelnost.

“Na všech trzích chceme dlouhodobě dosáhnout udržitelnosti provozu koloběžek tím, že nabízíme multimodální přepravní řešení a stroje vlastní konstrukce a zavazujeme se k minimalizaci dopadu našeho fungování na životní prostředí do konce roku 2020,” dodává Villig.

Více se o závazku Boltu dosáhnout uhlíkové negativity můžete dočíst na firemním blogu.

O Boltu

Bolt je přední evropská přepravní platforma, jejímž cílem je zajistit, aby doprava ve městech byla ještě dostupnější, pohodlnější a udržitelnější.

Bolt má více než 30 milionů uživatelů ve více než 35 zemích v Evropě a Africe. V současné chvíli nabízí jak přepravu auty, tak řešení z oblasti mikromobility (elektrické koloběžky a kola) a rovněž dovoz jídla nebo doručování balíčků.

Společnost se v ekologickém programu nazvaném Green Plan zavázala k úplné kompenzaci emisí vzniklých při přepravě skrze aplikaci Bolt v Evropě, což přispívá ke snížení dopadu podnikání společnosti na životní prostředí.