Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

TIP: Jízda na kole neprospívá mužství?

Ve skutečnosti by tento tip měl patřit čistě mezí mýty. Jízda na kole nijak vašemu mužství neublíží, ale také nebude mít nijak extra zásadní pozitivní vliv. Byť, to je dost pravděpodobné, posílení krevního oběhu a srdce, může jistě mít nějaké ty pozitivní dopady. Zejména u mužů starších.

Takže …. ne, jízda na kole nepoškozuje mužské pohlavní orgány. Sezením na sedle nevznikají otlaky, nedochází ke vzniku erektilní dysfunkce. Nezpůsobuje ani nízkou hladinu spermií. Nesetkáte se ani s tím, že by snad ježdění na kole vedlo k snížené citlivosti genitálií.

Realita je ta, že pokud budete srovnávat dlouhé hodiny sezení u počítače či na pohovce, tak to má na mužské sexuální zdraví horší vliv, než stejně dlouhý čas tráveny na kole.

Nesmysly v médiích

Hlouposti typu že “existují pouze dva druhy cyklistů – ti, kteří jsou impotentní, a ti, kteří impotentní teprve budou” zveřejňované před lety českými médií neměly nikdy reálný podklad.

Tehdy bylo toto téma natolik módní, že dokonce prošlo ČTK do podoby Cyklisté, pozor: sedadlo kola může narušit váš milostný život kde problémy dávali do spojitosti s nevhodným sedlem. Samozřejmě na základě oné jediné zcestné studie, ve které “vědci z bostonské univerzity zjistili, že čím více osoba na kole jezdí, tím vyšší má riziko impotence a ztráty libida“.

Seriózní a rozsáhlé lékařské studie 

Chcete-li něco seriózního, tak zkuste studii v Journal of Urology z roku 2017. Té se účastnilo 2 774 cyklistů, 539 plavců a 789 běžců. Na rozdíl od předchozích “studií”, kde závěry byly vyvozována na malých vzorích, běžně pár desítkách lidí.

Rozsáhlá studie zjistila, že cyklisté nemají více močových ani sexuálních zdravotních problémů než plavci či běžci. Co ale dvakrát více mají, jsou malé změny v šířce či struktuře močové trubice a tím případně dochází k ovlivnění rychlosti průtoku moči při močení. Není to ale časté a ani to nijak neovlivňuje zdraví.

Pokud přeci jen máte obavy, tak je to jednoduché. Pořiďte si dobré sedlo i dobré oblečení pro snížení tlaku při sezení. Často sedlo opusťte, ať už pro přestávku v jízdě, jízdu ve stoje, nebo zásadní změnu polohy a procvičení.

Pokud snad o studii z roku 2017 pochybujete, tak v roce 2014 proběhla podobně velká (5 282 cyklistů) a ta také nenašla žádnou souvislost mezi jízdou na kole a poruchami erekci či neplodností. Součástí byli i ti kdo jezdí stovky kilometrů týdně.

Tento tip poprvé vyšel 1. ledna 2021