Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Kolo mýty: Deset nejčastějších mýtů týkajících se jezdění na kole

Každý obor a činnost má své mýty. Některé bývají úsměvné, některé mohou být nebezpečné. Některé jsou pevně zakořeněné a pokoušet se je vyvracet je skoro marné.  Mýtům se @kolotipy přímo v podobě samostatných tipů, ale neuškodí nějaký ten přehled těch oblíbených. 

(1) Přední brzdou se nebrzdí, na kole je jen pro ozdobu

Tenhle mýtus je životu nebezpečný, přední brzda je ta nejpodstatnější, dokáže totiž nejlépe brzdit. Nesmíte to ale přehnat. Více o tom v Jak na kole správně brzdit?

(2) Cyklisté mají na cyklostezce přednost, ostatní tam nemají co dělat

Ano, každý cyklista potvrdí, že mít cyklostezku jenom pro sebe bylo skvělé. Není tomu tak, cyklisté nemají na cyklostezce přednost. Detaily viz Jak přežít jízdu na cyklostezce? a související je i Co znamenají na silnici takové ty dvě šipky dopředu doplněné symbolem kola?

(3) Správné cyklo oblečení pomáhá hubnout i formovat svaly a postavu

Je to smutné, ale není tomu tak. Správné cyklo-oblečení je dobré na pohlcování potu, na neplandavé kousky, může být dobré i v dešti, ale na hubnutí a formování těla vliv nemá. Na druhou stranu, je jen na vás v čem budete jezdit. Tady případně viz Jak na kole zhubnout?

(4) Na kole je možné jezdit jednosměrkou v protisměru

Opět, bohužel, toto možné není. Jedině za předpokladu, že to upravuje dopravní značení. Podrobněji viz Mohu na kole jezdit jednosměrkou v protisměru?

(5) Na přechodu mám na kole přednost jako chodec

Nemáte, ale pokud z kola sesednete a kolo povedete, tak se chodcem stanete. A přednost mít budete. Podrobněji viz Mohu jezdit na kole po přechodu pro chodce? Dají mi auta přednost?

(6) Přilba je povinná bez ohledu na věk

Je to zvláštní, ale přilba je povinná jen do 18 let. Což, popravdě, je dost zvláštní nápad. Více v Je cyklistická přilba opravdu nutná? Co vědět o používání helmy?

(7) Jízda na kole neprospívá mužství

Jeden z oblíbených mýtů, který je pán často využíván jako dobrá výmluva, proč se nezačít hýbat na kole. Pánové, vašemu mužství jízda na kole prospívá, od pozitivního vlivu na srdeční funkce až po vliv na celý oběhový systém. Více si o tom přečtěte v Jízda na kole neprospívá mužství?

TIP: Mýty o elektrokolech ukazují a nejčastější mýty týkají se pouze elektrokol. Tedy další množství mýtů, protože pro elektrokola platí i mýty v tomto článku

(8) WD 40 je použitelné na všechno, včetně mazání řetězu

Jeden ze zakořeněných mýtů, značně problematický. WD 40 není mazadlo. Pokud ho ale chcete použít pro čištění, odblokování zatuhlých věcí, tak funguje skvěle. Podrobněji v Na co se dá použít onen zázračný WD 40?

(9) Širší pneumatiky jsou pomalejší

Skutečnost je ta, že širší pneumatiky jsou rychlejší (a bezpečnější) v terénu. Na silnici, na asfaltu či ideálním povrchu,  žádný rozdíl nepoznáte. To podstatné u pneumatik je správné nahuštění. Tady viz Co se stane když budu jezdit na podhuštěných pneumatikách?

(10) Čím více se nahnu nad řídítka, tím rychlejší budu

Tenhle mýtus má částečně pravdu, ale hodí se spíš když jedete z kopce a ještě proti větru, tam zmenšení plochy (aerodynamického odporu) mírně pomůže. Pokud ale při téhle podivné pozici chcete ještě šlapat, tak to asi moc nepomůže. Podrobněji viz Čím více s nahnu nad řidítka, tím rychlejší budu!

(11) Na kole klíště nechytím

Chytím na kole klíště? Jak se zbavit klíštěte? Tip ve kterém potkáte pár mýtů. A naučíte se, jak klíště nechytit.

Tento tip poprvé vyšel 4. ledna 2021