Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Páteční koktejl je týdenní souhrn toho nejzajímavějšího o mikromobilitě, městské mobilitě, kolech, ekolech a všem co s tím může souviset. Nic nestojí, stačí si přihlásit odběr

TIP: Co je to gravel? A proč se mu říká štěrkáč či štěrkolet?

Gravel je cyklistický hit posledních několika let. Kříženec mezi silničním a horským kolem. Což znamená, že na gravelu si můžete užít jak silnice, tak terén. 

Vzhledově jsou hodně podobná silničním (závodním) kolům – má ale rám s širší přední i zadní vidlicí, takže můžete měnit “gumy” – můžete osadit klasické silniční pláště nebo naopak i širší terénní pneumatiky. Snadnou změnou tak můžete vyrazit na silnice ale také do lehčího terénu.

Samotný rám bývá delší, vidlice proloženější s předsazením pro dosažení lepší stability. Nechybí velká rozsah lehčích převodů a hydraulické kotoučové brzdy.  A může (ale nemusí) mít odpružený přední vidlice ale už rozhodně ne zadní. 

Ve výsledku pak gravel na silnici pojede lépe než MTB (ale hůře než čistá silnička) a nemusíte se bát pustit se do terénu, jak už ale bylo naznačeno, ne těžkému. Ideální je gravel i pro treking. 

Gravel můžete mít karbonový, ocelový i duralový. Se všemi výhodami i nevýhodami jednotlivých technologií. 

Štěrkolet či štěrkáč se gravelu říká hlavně pro dobré jízdní vlastnosti pro nezpevněné cesty, šotoliny, ale i opravdu cesty kde při jízdě bude štěrk odletovat od obou kol. Umožňují to širší pláště, ale dobré jízdní vlastnosti. 

Gravel v podobě elektrokola už není až tak výjimka, byť širší výběr budete mít u klasiky.  Dost časté je, že výrobce ne-elektrický gravel proměnil na elektrokolo. 

Chcete-li příklad tak třeba model roku 2021  Rock Machine Gravelride INT e700 Di2 s osvědčeným Shimano Steps EP8 (85 nm), převodem 1×11 Shimano. 

V předobjednávkách se (prozatím bohužel) nachází 4ever Engrave Pro kde ale nečekejte to co u běžných elektrokol – je tu pouze 250 W baterie a zadní nábojový motor s výkonem 42 Nm. Kombinace vhodná pro někoho kdo ocení přípomoc d kopce, ale jinak jezdí “za své” 

Hezký kousek je i Giant Revlot E+ Pro, ale to je už starší model, který už není možné běžně koupit.  Giant má i klasické gravely, neelektrická.

TIP: Co je to Hardtail? HT? A čím se líčí od celopéra?

Gravel bike Cannondale Topstone Neo Carbon 4
Gravel bike Cannondale Topstone Neo Carbon 4

Povedený kousek je i Gravel bike Cannondale Topstone Neo Carbon 4 – Champagne – karbonový rám, středový pohon (klasicky ta lepší varianta) Bosch Line Performance CX 250 W, 500 Wh baterie, 10 rychlostní Shimano GR. 

Moustache Dimanche 29.3 Gravel-vert amande (light green) cestovní elektrokolo 2020
Moustache Dimanche 29.3 Gravel-vert amande (light green) cestovní elektrokolo 2020

Pokud se vydáte na nákupy Gravelu tak nepočítejte s nízkou cenou. Úměrně tomu jak kvalitní taková kola musí být tomu odpovídá i cena.

Potřebujete-li ušetřit, tak zkuste hledat “loňské” modely – Moustache Dimanche 29.3 Gravel-vert amande rozhodně nevypadá špatně. Případně ještě starší Leader Fox Runner 2019 či KTM Macina Flite Street 11 CX56 2018,  pokud tedy ještě někde budou k dostání.

PS: Foto v záhlaví je Festka Scout.

Tento tip poprvé vyšel 30. června 2021