Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Páteční koktejl je týdenní souhrn toho nejzajímavějšího o mikromobilitě, městské mobilitě, kolech, ekolech a všem co s tím může souviset. Nic nestojí, stačí si přihlásit odběr

Říká se hustilka nebo pumpička?

Vrtalo vám to hlavou? Narazili jste na plamenné debaty zatracující jeden z termínu? No, pravda je, že termíny se používají oba, ale mají různý význam a použití.

Pumpička” je obecný termín používaný pro označení malého zařízení, které čerpá nějakou tekutinu nebo plyn (například pumpička na kolo nebo pumpička na mýdlo).

Hustilka” je specifický termín, který se používá v České republice pro označení pumpičky určené k nafukování pneumatik (například na kolo nebo na auto).

Takže pokud mluvíme o nafukování pneumatik, oba termíny jsou správné, ale “hustilka” je specifičtější. V ostatních případech se pravděpodobně používá termín “pumpička”.

Jaký je původ těchto slov?

Slovo “pumpička” je zmenšenina slova “pumpa”, které pochází z němčiny, konkrétně ze slova “Pumpe”.

“Hustilka” je české slovo s odvozeninou -ka na konci. Tato přípona se často používá pro vytvoření zdrobnělin nebo názvů nástrojů. Základ slova “hustilka” je “hustit”, což je český výraz pro činnost, kdy se něco (např. pneumatika) naplňuje vzduchem.

Takže oba termíny mají své kořeny v popisu konkrétní akce nebo zařízení, které tuto akci provádí.

PS: Pokud se vám výše uvedené zdá jako napsané umělou inteligencí, tak se vám to zdá správně. ChatGPT (přesněji GPT-4) to napsala dost dobře, tak proč se namáhat.

PPS: Na Alze mají “Hustilky“, ale také tam říkají “Hustilka nebo také pumpička”. Což dá rozum. Pro SEO se to hodí

Tento tip poprvé vyšel 5. srpna 2023