Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Continental volá po vzájemné ohleduplnosti cyklistů a motoristů na cestách (TZ)

People cycling in the city, Vilnius, Lithuania.People cycling in the city, Vilnius, Lithuania.
  • V průběhu pandemie se v letních měsících na silnicích výrazně zvýšil počet cyklistů a dalších účastníků silničního provozu (elektrické koloběžky apod.). Podle statistik se to projevilo i vyšším počtem lehce zraněných a usmrcených cyklistů
  • Celkem 93 % respondentů průzkumu pro značku Continental si všímá napětí mezi řidiči a cyklisty. Dvě třetiny dotázaných zažily za poslední rok situaci, kdy řidič omezil nebo ohrozil cyklisty, a naopak: kdy cyklista omezil řidiče automobilu*
  • Continental se prostřednictvím kampaně #ShareTheRoad aktivně věnuje tématu bezpečnosti a ohleduplnosti v silničním provozu. Kampaň podpořily dvě známé tváře českého a slovenského showbyznysu Kazma a Sajfa, kteří vyzvali motoristy a cyklisty k vzájemnému respektu na cestách
People cycling in the city, Vilnius, Lithuania.People cycling in the city, Vilnius, Lithuania.

Praha, 20. října 2020 – Dopravní situace v českých městech není jednoduchá, protože se na komunikacích setkává několik různých účastníků provozu. Kvůli pandemii koronaviru, zejména v létě vzrostl počet cyklistů na cestách. Podle statistik se v prvních devíti měsících letošního roku lehce zranilo více cyklistů než vloni a zaznamenán byl i vyšší počet jejich smrtelných úrazů.** Continental, jehož dlouhodobou vizí je bezpečnost na cestách bez kompromisů, se prostřednictvím kampaně #ShareTheRoad opět přihlásil do celospolečenské diskuse za zvýšení ohleduplnosti mezi cyklisty a motoristy.

Téma bezpečnosti a ohleduplnosti na cestách zůstává aktuální i vzhledem k rozmach počtu dalších alternativních způsobů dopravy, což se týká například nárustu koloběžek na elektrický pohon. Podle statistik je podíl cyklistů na celkovém počtu úmrtí v důsledku nehod na silnicích v EU osm procent. Hlavní myšlenka #ShareTheRoad jasně říká, že cesta patří všem účastníkům silničního provozu, kteří by se k sobě měli chovat se vzájemným respektem.

„Globální kampaň #ShareTheRoad, ve které naše společnost podporuje bezpečnost a ohleduplnost, jsme se rozhodli letos konat i lokálně, zejména prostřednictvím veřejnosti známých mediálních tváří – Kazmy a Sajfy,” říká Magda Nagy, ředitelka Divize marketing společnosti Continental Barum s.r.o. 

Ohleduplnost na prvním místě

Do kampaně #ShareTheRoad se opět zapojil Matej „Sajfa“ Cifra, jenž ji tento rok podpořil spolu s českým kolegou Kamilem Bartoškem alias Kazmou natočením modelových situací, ve kterých se na cestách může ocitnout cyklista s řidičem, ale i ten, kdo jezdí například na „onewheel“. Cílem je upozornit všechny skupiny, že by se měly vzájemně respektovat a vnímat v provozu jeden druhého. Řidiči by měli dopřát cyklistům dostatečný odstup a cyklisté by zase měli být ostražití a zbytečně na cestě neriskovat. Důležitá je i přátelská komunikace. Prostřednictvím každodenních situací, které se mohou cyklistům a motoristům stát v silničním provozu, vyzdvihli Kazma se Sajfou význam vzájemné tolerance a ohleduplnosti jednoho vůči druhému. Těžili při tom samozřejmě i ze svých osobních zkušeností z provozu.

Level Lama, ve kterém je jedním z hlavních témat právě tolerance na cestách, si můžete prohlédnout zde.

Pro bezpečné soužití řidiče a cyklisty zůstávají nejdůležitějšími vzájemná ohleduplnost, dostatečný boční odstup při předjíždění, včasné upozornění na změnu směru a plná koncentrace všech účastníků provozu.

Na cestě nejsi nikdy sám

Podle loňského průzkumu společnosti Continental si až 93 % respondentů všímá napětí mezi řidiči a cyklisty. Dvě třetiny dotázaných byli za poslední rok svědky situace, kdy řidič omezil nebo ohrozil cyklisty, a naopak, kdy cyklista omezil řidiče automobilu. „Člověk by se měl chovat podle kréda: na cestě nikdy nejsi sám, a to ať již v roli řidiče, chodce či cyklisty. Jde to i bez zdviženého obočí, neslušně vztyčených prstů či nadávek. Pojďme proto spolu do silničního provozu s dostatečným 1,5metrovým odstupem při objíždění cyklisty a s případným poděkováním řidiči gestem ruky. Všichni vidíme, jak během koronakrize narostla individuální doprava, v první řadě počet cyklistů a pěších. Buďme proto ohleduplní, dodržujme pravidla silničního provozu a budování bezpečné infrastruktury pro všechny berme jako samozřejmost,” uzavírá Jaroslav Martinek ze spolku Partnerství pro městskou mobilitu, který sdružuje kolem stovky municipalit, ale také kraje, profesní organizace a místní iniciativy.

*Průzkum agentury STEM/MARK, zadaný společností Continental Barum s.r.o., provedený v období 19. – 27. února 2019 na vzorku 500 respondentů z České republiky ve věku 18 – 70 let.

**Statistiky Centra dopravního výzkumu k 30. 9. 2020.

Continental AG

Continental vyvíjí pokrokové technologie a nabízí služby pro udržitelnou a provázanou mobilitu lidí a jejich majetků. Technologická společnost, založená roku 1871, nabízí bezpečná, účinná, inteligentní a cenově dostupná řešení pro vozidla, stroje, dopravu a přepravu. V roce 2019 dosáhla společnost Continental obratu 44,5 miliardy eur a v současné době zaměstnává více než 232 000 zaměstnanců v 59 zemích světa.

Divize pneumatik má v současnosti 24 výrobních a vývojových míst po celém světě. Jako jeden z předních světových výrobců pneumatik, který zaměstnává kolem 56 000 zaměstnanců, generovala v roce 2018 tržby ve výši 11,4 miliardy eur. Continental se v oblasti výroby pneumatik řadí mezi technologické leadery a nabízí širokou řadu produktů pro osobní i nákladní vozy a pro jednostopá vozidla. Prostřednictvím neustálých investic do výzkumu a vývoje zásadním způsobem přispívá k zajištění nákladově efektivní a ekologické mobility zákazníků. Portfolio divize pneumatik obsahuje také služby, zaměřené na obchod s pneumatikami a jejich použití ve flotilách, stejně jako digitální systémy řízení pro pneumatiky nákladních vozidel.

Continental AG je v České republice zastoupena výrobními a prodejními jednotkami v Adršpachu, Brandýse nad Labem, Frenštátě pod Radhoštěm, Jičíně, Otrokovicích, Trutnově a Horšovském Týně. Slovenskou republiku zastupují výrobní závody Púchov, Zvolen, Partizánske a Dolné Vestenice. Celkem v Česku a na Slovensku koncern Continental AG zaměstnává na 19 000 zaměstnanců. Na českém trhu patří do portfolia společnosti Continental Barum s.r.o. pneumatiky Continental, Barum, Uniroyal, Semperit, Matador a General Tire.

Odkazy

www.continental.cz
www.continental-corporation.com