Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Jak je to s koly, elektrokoly a pohybem venku od říjnových koronavirových opatření?

21. října 2020 vyhlásila Vláda České republika řadu opatření ve snaze zamezit šíření koronaviru. Jsou velmi obdobné těm z jara a týkají se jak zavřených obchodů a služeb tak volného pohybu. 

Vše najdete v Krizové opatření o zákazu maloobchodního prodeje a služeb a Krizové opatření o zákazu volného pohybu osob. Pro kola, elektrokola a pohyb venku na nich je dobré vědět několik věcí.

Na kole i elektrokole (ale třeba i pěšky či běžmo) můžete bez problémů vyrazit, pobyt v přírodě nebo parcích je povolen, stejně jako tomu bylo na jaře:

I. zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky s výjimkou: 
 8 cest za účelem pobytu v přírodě nebo parcích a pobytu tam a cest do vlastních

rekreačních objektů a pobytu v nich

Musíte ale omezit kontakt s dalšími osobami, na veřejně přístupných místech pobývat nejvýše v počtu 2 osob (s výjimkou členů domácnosti) a samozřejmě používat roušku všude kde nelze dodržet vzdálenost dva metry a nejedete na kole. “Selský rozum” vcelku jasně říká, že míjení se bez roušky není nijak extrémně nebezpečné, setrvávání delší dobu v blízkosti ano. 

Nejsou zakázány ani cesty do zaměstnání ani další nutné cesty, ale to už si nastudujte v Krizové opatření o zákazu volného pohybu osob.  Cesta na kole do práce a zpět je tedy rozhodně dobrá volba pokud to umožní počasí a další podmínky. 

Se zavřenými obchody je to u podzimních opatření také poněkud lepší. Sice se zakazuje maloobchodní prodej a prodej a poskytování služeb v provozovnách, ale opravy kol a elektrokol ve výjimkách najdete:

I. 1 – provozoven servisu a oprav silničních vozidel

Co tam nenajdete jsou prodejny kola a elektrokol. Přeci jenom tam tedy opomenutí je, zejména pokud vezmete v úvahu že ve výjimkách jsou opět věci jako květinářství.  S trochu fantazie ale můžete zkusit uplatnit následující:

 – prodejen náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím

    • prodejen domácích potřeb a železářství

Jinak je to podobné dilema, jako zda si v rámci současných omezení můžete koupit nové auto. Což také nejspíš nemůžete, pokud ho tedy nekupujete velkoobchodně. 

Každopádně prostudujte Krizové opatření o zákazu maloobchodního prodeje a služeb kde na konci najdete podmínky za kterých je možné provozovat věci vyjmenované ve výjimkách.