Přeskočit na obsah

Ulice Českých Budějovic zezelenají koloběžkami Bolt (tisková zpráva)

Nabídku dopravy po jihočeské metropoli rozšíří sdílené elektrokoloběžky platformy Bolt. Prostřednictvím stejné aplikace, přes kterou si Budějovičtí mohou přivolat odvoz autem s logem Bolt, se svezou také na koloběžce mezi více než stovkou odstavných míst po celém městě.  

Do ulic Českých Budějovic vyráží 250 sdílených elektrických koloběžek Bolt. Stroje v charakteristickém odstínu zelené budou rozesety po více než 135 místech pečlivě vybraných v součinnosti s magistrátem města, jejichž počet se podle poptávky bude dále upravovat. Mimo tato stání nebude možné koloběžky odložit, aplikace jednoduše nedovolí jízdu ukončit. Zelené stroje si je možné vypůjčit přes aplikaci Bolt dostupnou na Google Play i App Store

Koloběžky lze jednoduše odemknout naskenováním QR kódu s tím, že před zahájením první jízdy se uživateli zobrazí zásady bezpečného pohybu v městském provozu. Patří mezi ně také nutnost využívat cyklopruhy či jezdit po krajnici – podobně jako kola ani elektrokoloběžky Bolt nepatří na chodník. Některé další informace, například omezení rychlosti jízdy v určitých ulicích, koloběžky jezdci předávají v hlasové formě. Jezdec si je tak nemusí zjišťovat na telefonu, což zvyšuje bezpečnost provozu koloběžek Bolt. Součástí aplikace Bolt je přitom širší sada bezpečnostních pokynů včetně doporučení nosit helmu.

„Koloběžky Bolt vyjedou do ulic Českých Budějovic poprvé. Čekali jsme na ukončení vyjednávání memoranda o provozu sdílených strojů mezi poskytovateli služeb mikromobility a městem, které jsme tento týden podepsali. Pravidla provozu domluvená v memorandu již uplatňujeme ve většině českých měst,” vysvětluje Pavol Dzurjanin, regionální manažer Bolt Rentals pro střední a východní Evropu. „V každém městě společně s radnicí domluvíme jasný rámec provozu koloběžek včetně parkování nebo také samosprávám nabízíme anonymizovaná data jízd našich strojů, která mohou využít pro vylepšování cyklistické, pěší a dopravní infrastruktury,” doplňuje Dzurjanin.

Včetně Českých Budějovic jsou koloběžky Bolt nyní k dispozici v jedenácti českých a moravských městech – kromě Prahy, Brna a Ostravy také například v Liberci, Pardubicích či Boskovicích. Jen loni se zelené koloběžky Bolt nově rozjely po sedmi z nich a v průběhu letošního roku se rozšíří do dlouhé řady dalších. 

O Boltu

Bolt je evropskou superaplikací, jejíž misí je dělat dopravu po městě dostupnější, bezpečnou a udržitelnou. Platforma Bolt již slouží 100 milionům zákazníků ve 45 zemích a více než 400 městech napříč Evropou a Afrikou. Bolt usiluje o urychlení přechodu od vlastnění automobilů k sdílené mobilitě a nabízí lepší alternativy včetně odvozu autem, sdílení automobilů a elektrických koloběžek, stejně jako doručování jídel a potravin.