Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Páteční koktejl je týdenní souhrn toho nejzajímavějšího o mikromobilitě, městské mobilitě, kolech, ekolech a všem co s tím může souviset. Nic nestojí, stačí si přihlásit odběr

TIP na výlet: Stonehenge Úvaly

Kousek od Prahy najdete Úvaly. A kousek od Úval na kopci najdete rozhlednu Vinice. A pokud se od ní vydáte po polní nebo lesní cestě, tak dojedete k umělé vytvořené sestavě kamenných “menhirů” v podobě Stonehenge Úvaly.  V bezprostředním okolí jsou navíc traily (koná se tam každý rok MTB Úvaly a Trail Run úvaly). 

Stonehenge Úvaly (Úvalské menhiry) potěší i lavičkami a tím, že (umělé) kameny (menhiry a dolmen) slouží k lezení mládeže.  Včetně několika kamenných “lehátek z doby kamenné”.  Místo vzniklo v roce 2015 na místě kde kdysi stával hájovna.  

Na Google Mapách najdete  tady 

Na Mapy.cz přes mapy.cz/s/nekamugogu

Na kole nejlépe z Úval (či směrem do Úval) po silnici spojující Úvaly a Tlustovousy/Tuklaty. Z té stačí odbočit k rozhledně. U rozhledny se můžete vydat po cestě přes pole (vhodnější pro terénní kola a zkušenější) nebo pokračovat do lesa kde odbočíte vpravo a po okraj lesa dojedete až do Úvalského Stonehenge. 

Vhodné i pro pěší výlet z Úval (z náměstí se dá jít kratší cestou).  Na MTB si můžete užít přilehlý trail a zvolit i kteroukoliv z jiných cest.

Tento tip poprvé vyšel 29. května 2020