Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Páteční koktejl je týdenní souhrn toho nejzajímavějšího o mikromobilitě, městské mobilitě, kolech, ekolech a všem co s tím může souviset. Nic nestojí, stačí si přihlásit odběr

TIP: Co dělat když jsem na cestě na kole a zastihne mě bouřka?

Když někoho  zastihne bouřka, jde hlavně o bezpečnost. Blesky jsou extrémně nebezpečné, zvlášť v otevřeném terénu. Tady je stručný postup, co dělat.

V první řadě: nezůstávej na kole. Kovový rám a výška cyklisty nad zemí jsou pro blesk víc než lákavé. Sesedni, a pokud možno, kolo odlož pár metrů od sebe.

Druhé pravidlo: nehrát si na maják. Otevřené pole, hřeben kopce nebo samota u osamělého stromu – to všechno jsou místa, kde opravdu nechceš být. Blesk si vybírá nejvyšší bod v okolí. A když jsi ten jediný bod, jsi taky ten špatný bod.

Takže co dělat? 

Hledej úkryt – ne ale pod osamoceným stromem, ten je klasická blesková past. Když už jsi v lese, drž se spíš v hustším porostu, mezi stromy podobné výšky. Pokud jsi úplně bez možnosti schovat se, zkus najít níže položené místo (ale ne vyschlý potok nebo strouhu – ty se umí během chvíle změnit v řeku). A pak si dřepni.

Vážně – dřepni si. Nejlépe na špičky, s patami u sebe, rukama se opři o kolena a ideálně si pod nohy něco dej – batoh, bundu, cokoli izolačního. Čím míň kontaktu se zemí, tím líp. A hlavně nelehej. Proud blesku se může šířit po povrchu země, takže vleže chytíš větší dávku, než chceš.

Zůstaň takhle, dokud bouřka nepřejde – alespoň 30 minut od posledního hromu. Ano, je to nepohodlné, ale je to lepší než být v novinách v rubrice „tragédie dne“.

Co vozit na kole, když hrozí bouřka:

Pár drobností v brašně může rozhodnout o tom, jestli z bouřky vyjdeš jako zmoklá slepice, nebo jako cyklista, který ví, co dělá.

Hodí se mít s sebou třeba něco, na co si můžeš dřepnout – složenou pěnovou podložku, kus karimatky nebo aspoň pláštěnku. Když tě bouřka donutí sedět na bobku někde u polní cesty, budeš vděčný za cokoliv, co tě aspoň trochu oddělí od mokré země. Stejně tak nepromokavá pláštěnka není jen módní doplněk pro výletníky. V momentě, kdy začne lít jako z konve a ty víš, že dalších dvacet minut strávíš v podřepu, je kus igelitu nad hlavou neocenitelný.

Mobil je dnes samozřejmost, ale v bouřce se může hodit dvojnásob – jako zdroj světla, mapa, kompas i možnost přivolat pomoc. Jen ho nezapomeň chránit před vodou – obyčejný uzavíratelný sáček nebo vodotěsný obal udělá velký rozdíl. 

A když už jsme u světla – malá čelovka nebo blikačka nezabere místo, ale když se bouřka spojí s šerem nebo mlhou, pomůže ti najít cestu nebo být vidět pro ostatní.A pak jsou tu ty úplně obyčejné věci: malá tyčinka, oříšky nebo kousek čokolády. Ne proto, že bys měl svačit ve stylu „piknik pod blesky“, ale hlad a zima jsou v bouřce špatní společníci. Navíc uklidní nervy.