Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Páteční koktejl je týdenní souhrn toho nejzajímavějšího o mikromobilitě, městské mobilitě, kolech, ekolech a všem co s tím může souviset. Nic nestojí, stačí si přihlásit odběr

Se zelenými koloběžkami se do pražských ulic vrací také elektrokola Bolt (TZ)

Po zimní přestávce se po hlavním městě na jaře opět rozjely koloběžky Bolt. Nyní je doplní zelená elektrokola, která si Pražané pamatují ze začátku minulé sezóny. Jedná se však o stroje zcela nové konstrukce, přičemž s řadou inovací přichází i samotná aplikace Bolt.

Elektrokoloběžky v charakteristické zelené barvě se již několik týdnů opět prohánějí Prahou a nyní jejich řady doplní 650 elektrokol Bolt. Spolu s koloběžkami budou k dispozici na 2600 parkovacích stáních pečlivě vybraných v součinnosti s magistrátem a městskými částmi. Kola také bude možné odložit pouze na těchto místech, typicky u zastávek MHD či veřejných stojanů na kola. Mimo tato stání aplikace Bolt nedovolí jízdu ukončit, a navíc jezdce poučí o pravidlech bezpečného pohybu v městském provozu, včetně doporučení nosit helmu nebo povinnosti jezdit po cyklopruzích či krajnici.

Tím však úsilí platformy Bolt o bezpečný a ukázněný provoz těchto strojů teprve začíná. V příštích týdnech bude v rámci aplikace Bolt spuštěn test reakčních schopností, který má vyhodnotit způsobilost jezdce k jízdě. Jen pokud v testu obstojí, bude moci uživatel na koloběžce či kole vyrazit. Test bude povinný v době od půlnoci do brzkých ranních hodin a pouze ve vybraných lokalitách s bujarým nočním životem. Koloběžky Bolt navíc budou vybaveny unikátní funkcí rozpoznávání jízdy ve dvou lidech, která ohrožuje stabilitu stroje, a je proto nepřípustná. 

„Jsme rádi, že se po téměř roční přestávce vedle koloběžek po Praze rozjedou i naše elektrokola. A to ne jen tak ledajaká. Supermoderní stroje vyrobené na zakázku pro Bolt mají rám ze 100% recyklovatelného hliníku a baterii s mimořádně vysokou kapacitou, díky které ujedou až 90 kilometrů na jedno nabití. Poskytují vysoký komfort jízdy a jejich provoz je uhlíkově neutrální, což tedy platí také o našich koloběžkách. Přejeme všem Pražanům, aby si na nich užili krásné léto,” říká Lucie Krahulcová, manažerka veřejné politiky pro službu mikromobility ve společnosti Bolt. 

Elektrokola se po městě rozjíždí až nyní, protože se čekalo na uzavření a podepsání memoranda s magistrátem o provozu sdílených kol na území hlavního města Prahy. Memorandum do detailu stanovuje podmínky pro operátory. Elektrokola tak vyjíždějí do Prahy označené přímou telefonní linkou, na kterou mohou chodci nahlašovat špatně odstavené stroje. V rámci dohody bude Bolt také předkládat operační plán na všechny městské části a vybírat vhodná místa pro odstavení sdílených prostředků.

Koloběžky a elektrokola Bolt je možné si vypůjčit přes aplikaci Bolt dostupnou na Google Play i App Store a odemknout naskenováním QR kódu. K začátku léta budou koloběžky Bolt k dispozici ve dvanácti českých a moravských městech kromě Prahy a Brna také například v Liberci, Českých Budějovicích či Zlíně. 

O Boltu

Bolt je evropskou superaplikací, jejíž misí je dělat dopravu po městě dostupnější, bezpečnou a udržitelnou. Platforma Bolt již slouží 100 milionům zákazníků ve 45 zemích a více než 400 městech napříč Evropou a Afrikou. Bolt usiluje o urychlení přechodu od vlastnění automobilů k sdílené mobilitě a nabízí lepší alternativy včetně odvozu autem, sdílení automobilů a elektrických koloběžek, stejně jako doručování jídel a potravin.