Stisknutím "Enter" přejdete na obsah
Páteční koktejl je týdenní souhrn toho nejzajímavějšího o mikromobilitě, městské mobilitě, kolech, ekolech a všem co s tím může souviset. Nic nestojí, stačí si přihlásit odběr

#babileto nakole: Klepec. Místo, které budete milovat.

Nevěděl jsem kam vyrazit a na BlueSky mi Hanka O. poradila Klepec. Je vlastně kousek od minulého nádherného místa (Lom na Plachtě a Bikepark Třebohostice co už není) a z Prahy tak akorát v dojezdové vzdálenosti. A když jsem tam přijel, tak mi spadla čelist.

Tohle místo prostě budete milovat. Nenápadný kopec Klepec (Wikipedia) skrývá neuvěřitelné věci. Ale pozor, “věci” proto, že tam není jenom jedna. Mimo to má i velmi zajímavou historii a pokud máte rádi zvířátka či rostlinky, tak i v tomto ohledu nabízí nevšední věci.

A aby toho nebylo málo, nachází se vedle obce Přišimasy. Původ tohoto jména je krásně nejasný. A těch zábavných názvů v okolí najdete mnohem více.

Dost praktické je tam dorazit od Přišimas a pokud nebudete na kole, tak kousek pod kopcem je i malé parkoviště.

Vbrzku narazíte na první pamětihodnost ale rozhodně nezapomeňte poté pokračovat po žluté. Nejprve nabídne skvělý výhled, poté průchod malý stromořadím a pak se vám odmění místem, kde těch věcí k koukání je mnohem mnohem více.

Neopomeňte bedlivě prostudovat informační tabule. A ta žlutá má i ještě jeden další význam, je to středočeská ovocná stezka.

Ale teď hned ta první pamětihodnost.

Klepec

Klepec je lesnatý vrch na rozhraní katastrálních území Přišimasy a Limuzy v okrese Kolín. Od Úval je vzdálený 4 km jihovýchodním směrem. Se svou nadmořskou výškou 358 m se vypíná nad Přišimasy, Limuzy a širším okolím.

Vrch je známý především díky své přírodní památce, která byla vyhlášena v roce 1977. Památka chrání skupinu žulových balvanů, vzniklých v důsledku selektivní eroze. Mezi nejznámější balvany patří Slouha, Fůra sena (Stoh slámy), Šplíchalův kočár a Obří záda (a nutno dodat, že těch názvu je více). Starší literatura uvádí, že kameny na Klepci mohly být vztyčeny uměle jako menhiry, ale není tomu tak.

Kromě přírodní památky je Klepec také významným historickým místem. V roce 1844 se zde konal tábor lidu, který se vyslovil proti utlačování české menšiny v Rakousko-Uhersku. V roce 1897 se na Klepci konal další tábor lidu, tentokrát tajně.

Na Klepci se nachází také naučná stezka, která návštěvníkům přibližuje historii a přírodu tohoto místa.

A další, jak už je napsáno výše, najdete po chvíli chůze či jízdy po žluté směr sever.

A po žluté můžete pokračovat, až vyjedete na polní cestu a po chvíli i na další místo s výhledem.

Trasa na Stravě pokud by vás to zajímalo. Cestou zpět jsem se vydal na Tuklaty, když už jsem v těchto (pro mne) neobvyklých končinách byl, tak neuškodí do-prozkoumání dalších silnic.

PS: U Úval nezapomeňte na další skvělé místo: TIP na výlet: Stonehenge Úvaly včetně rozhledny.